Prawo, a kontrolowanie pracowników!
Pracodawca decydując się na wprowadzenie monitoringu powinien pamiętać, że w prawie pracy nie istnieją przepisy, które określałyby wprost zasady monitorowania pracy podwładnych. Istniejące niedoprecyzowanie stwarza niebezpieczeństwo naruszenia prywatności pracowników i niejako wymusza szczególną dbałość w tym zakresie.
Obowiązek ciążący na pracodawcy
Pracodawca zgodnie z prawem pracy ma uprawnienie do kontroli i oceny pracy (sytuacje w których monitoring może być przeprowadzony zgodnie z prawem określa Kodeks pracy). Specjaliści wypowiadają się jednak jednogłośnie - zgodnie z doktryną prawa na pracodawcy ciąży obowiązek powiadomienia pracowników o możliwości kontroli ich pracy. Pracodawca powinien również określić zakres stosowanego monitoringu (np. monitoring video, monitoring aktywności odwiedzanych stron www/używanych aplikacji etc. ) oraz jego cel, np. ochrona dóbr firmy, dbałość o bezpieczeństwo klientów oraz pracowników.
Należy pamiętać, że pracodawcy, którzy zdecydowali się na monitoring pracowników poprzez system do zarządzania czasem (np. Timebenefit), także powinni powiadomić pracowników. Kwestie dotyczące sposobów oraz zakresu kontroli warto uregulować w umowie o pracę lub regulaminie pracy. Można również skorzystać z gotowego oświadczenia, które należy przekazać pracownikowi do podpisu (wzór takiego oświadczenia można pobrać tutaj).

Timebenefit to system do zarządzania czasem. Aplikacja dedykowana jest osobom oraz zespołom, które chcą poprawić swoją produktywność oraz samodyscyplinę.
System tworzony jest przez firmę MDA Group, która między innymi jest autorem oprogramowania do zarządzania zadaniami Tassky.